fbpx
VITAFIT - portal za zdravo in aktivno življenje

Masaža dojenčka

Za dobro počutje dojenčka je zelo pomembno, da se ga dotikamo z veliko mero ljubezni, saj mu z govorico rok posredujemo veliko pozitivnih občutkov.

Koža je naše največje čutilo. Ščiti telo, uravnava telesno temperaturo, diha in sprejema dražljaje. Zato je za dobro počutje dojenčka še toliko bolj pomembno, da se ga dotikamo z veliko mero ljubezni, saj mu z govorico rok posredujemo veliko pozitivnih občutkov.

Med nosečnostjo je bil otrok nenehno v stiku z materinim telesom. Ta občutek varnosti in bližine se po devetih mesecih nosečnosti z masažo le nadaljuje. Sama masaža je veliko več kot zgolj telesni občutek, govorimo tudi o psihološkem učinku. Med masažo je dojenček v središču vaše pozornosti in tukaj se začne pozitivna komunikacija med dojenčkom in vami.

Učinki masaže

Dokazano je, da dotikanje (masaža) kože stimulira živčni sistem, kot tudi pospeši krvni obtok in presnovo.

S tem povsem naravnim načinom pa pripomoremo še k zdravemu razvoju kože, mišic in sklepov. Opažanja so pokazala, da otroci, ki jih redno masiramo, hitreje sproščujoče zaspijo, pa tudi samo spanje  je bolj umirjeno.

Ne gre pa zanemariti niti dejstva, da sama masaža ni le zgolj telesni občutek – je tudi hrana za dušo. Dojenček je sicer “prejemnik” masaže, vendar pa boste z navdušenjem ugotovili, da masaža tudi na vas vpliva izjemno pozitivno, vas pomirja in daje novih moči za naporen vsakdan.

Običajno je, da takoj po rojstvu otroka mama prevzame vso skrb za otroka, zato se dostikrat prav očetje počutijo nekako odrinjene oz. ne vedo, kako se vključiti v vsakodnevno skrb novorojenčka. Zato velik poudarek pri učenju masaže posvečamo dejstvu, da sodelujeta oba starša. Prav očetje lahko tako za svojo »domeno« najdejo kopanje dojenčka in masažo. S tem dobijo tudi dober občutek za otroka in se ga ne bojijo prijeti ter biti nežni z njim.

Pred časom so v Veliki Britaniji izvedli večjo raziskavo vpliva masaže na dojenčka. V raziskavo so vključili približno 600 otrok, ki so bili rojeni v roku in niso imeli težav ob rojstvu ali po njem. Ugotovili so, da masaža pomaga pri boljšem spancu, dojenčki, ki jih starši vsak dan masirajo, pa tudi manj jočejo kot tisti, ki niso deležni masaže.

Raziskovalci so ta pojav tudi znanstveno razložili: masaža pomaga pri zmanjševanju ravni hormona, ki povzroča stres, poleg tega pa tudi uravnava izločanje hormona melatonina, ki je ključen za uravnavanje spanca.

Za konec pa še nekaj “zgodovine” masaže dojenčka

Dobrodejen in zdravilen učinek masaže je mnogim kulturam že tisočletja poznan. Na področju Evrope se je v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja pojavila masaža dojenčka, ki je začela pridobivati na veljavi s prihodom Nashme Sheibler iz Nepala v Švico – svoj novi dom. V Nepalu je masaža dojenčka povsem samoumevna stvar in se prenaša iz roda v rod. Tako je newarska tradicija dobila na področju Evrope kar  veliko veljavo.

V Sloveniji postavljamo začetke masaže dojenčka v drugo polovico devetdesetih let, večjo težo pa dobiva prav v zadnjih letih. Za pionirko na področju masaže dojenčka pri nas prav gotovo velja višja med. sestra Mojca Kurent.

Dodatne informacije na www.negatelesa.si

Avtor besedila:

Robert Kmetec

 

manuela

Prijava na novice

[recaptcha]