fbpx
VITAFIT - portal za zdravo in aktivno življenje

Kolesarjenje

Kolo je eno najboljših prevoznih sredstev. Ne onesnažuje okolja, poganja ga človek in zasede malo prostora. Je tudi izjemna telesna dejavnost za vso družino.

Kljub temu da kolesarjenje ne more pozdraviti vseh modernih bolezni, lahko izboljša kakovost življenja, hkrati pa vpliva tudi na zaščito in ohranjanje okolja. Kolo je prav gotovo eno najboljših prevoznih sredstev. Ne onesnažuje okolja, poganja ga človek in zasede zelo malo prostora. Razen enostavnega prevoza je kolesarjenje tudi izjemna telesna dejavnost za celo družino. Če boste na pedala pritisnili malo močneje in malo hitreje, boste naredili še nekaj za boljšo vzdržljivost, lepšo postavo in manj kilogramov.

Preden pritisnete na pedala

  • Izbira kolesamestno, cestno, gorsko, treking ali tekmovalno kolo.

Ob nakupu se posvetujte s strokovnjakom in naj vam prodajalec pomaga izbrati vrsto, opremo in velikost kolesa, ki ustreza vašim željam in potrebam. Vedeti morate, kje se boste vozili, koliko se boste vozili in koliko denarja ste pripravljeni odšteti za nakup kolesa. Zadnji trend v kolesarski industriji morda ne bo ustrezal vašemu načinu kolesarjenja.

  • Nastavitev

Dobremu kolesu se da ustrezno nastaviti krmilo, sedež in druge nastavljive dele tako, da najbolje ustrezajo vašim potrebam. Nastavitev sedeža je še posebno pomembna.

  • Tehnika

Sedite tako, da je telesna teža enakomerno porazdeljena preko sedeža, krmila in pedal. Na pedala pritiskajte enakomerno in z zmerno hitrostjo. Za lažjo vožnjo po hribu, premagovanje vpliva vetra in prilagajanje telesni pripravljenosti ustrezno menjavajte prestave.

Za vsak teren druga vrsta kolesa

  • asfaltne cestecestno kolo;
  • asfaltne ceste in makadamtreking kolo;
  • makadam in gorske cestetreking ali gorsko kolo;
  • gorske cestegorsko kolo, lahko tudi brez sprednjega vzmetenja;
  • gorske ceste, planinske poti in brezpotjagorsko kolo s sprednjim ali polnim vzmetenjem.

Tudi če se boste vozili enkrat na mesec, je bolje kupiti dražje kolo, saj boste bolj uživali v vožnji, kolo pa bo uporabno več let. Več kot se boste vozili, boljše kolo potrebujete, saj se pri stalni uporabi material bolj izrablja. Če se boste vozili veliko in se nameravate tudi športno udejstvovati, raje izbirajte daljša, bolj ležeča kolesa, saj boste s takim kolesom hitrejši, poznalo pa se bo tudi pri vzponih. Izletniki se raje odločajte za pokončen položaj telesa na kolesu, saj tak položaj zagotavlja udobje in prijetno vožnjo tudi po dlje časa trajajočem kolesarjenju.

Prvič na pot

Začetniki bodite še posebno previdni in ne pretiravajte. Začnite počasi in se za začetek izogibajte strmim vzponom. Dokler se ne počutite dovolj pripravljene, se raje še ne vozite v šolo ali službo. Močna zadihanost, utrujene in razbolele mišice lahko pomenijo, da ste se preveč zagnali naenkrat. Za začetek zadošča kolesarjenje tri do štirikrat na teden petnajst do dvajset minut naenkrat.

Varnost

  • Bodite previdni, pa vendar odločni.
  • Bodite predvidljivi, predvsem pa vidni. Za nočno vožnjo se dobro oblecite, izberite lahka, svetla in reflektivna oblačila.
  • Upoštevajte prometne predpise.
  • Priporočamo vam tudi, da nosite čelado, saj so pri padcih poškodbe glave zelo pogoste. Čelada naj ustreza predpisom. Narejena naj bo iz trdega materiala in na notranji strani obdana z gobo. Kupite tako, ki vam po velikosti najbolje ustreza.
  • Preden se spomladi spet spravite na kolo, ne pozabite na natančnejši pregled zlasti zavor, verig in koles. Lahko ga odpeljete tudi k specializiranemu serviserju.

Čelada

Za – poškodbe glave se zgodijo v kar 80 odstotkih nesreč s kolesi. Uporaba čelade zmanjša nevarnost poškodbe glave pri udarcu za skoraj 80 odstotkov.

Proti – edini argument proti uporabi čelade je neudobnost in to, da ni zadnji modni hit. Prav gotovo boste našli čelado ustrezne velikosti in dovolj udobno. Bolje je biti »nekul« in živ, kakor obratno.

Kako naprej

Razen prijetnega in zabavnega kolesarjenja ob vikendih z družino in kratkih »izletov« do nakupovalnega centra poskušajte kolo izrabiti tudi za daljša, bolj rekreativna ali celo tekmovalna popotovanja. Z udobnimi oblačili, primerno obutvijo in rokavicami se lahko odločite za večje podvige in se udeležite kolesarskega maratona, organiziranega v bližini vašega kraja. Seveda pa pred prijavo nanj poskrbite za dobro telesno pripravljenost in tudi na njem ne pretiravajte. Zmeraj upoštevajte svoje zmogljivosti in ne divjajte za vsako ceno.

Poleti si lahko kolo vzamete s sabo na dopust in z njim spoznavate nove kraje. Združite prijetno s koristnim.

Avtorica besedila:

Manuela Pendl Žalek, inštruktorica fitnesa in aerobike, FŠ, AFA in ACE

Center za promocijo zdravja

manuela

Prijava na novice

[recaptcha]