Na portalu za zdravo in aktivno življenje objavljamo MINI VODNIK na temo “Nevroprehrana in pomembnost čustev skozi vsakdanje življenje” mlade raziskovalke Alexandre Blaži. Dva do tri krat na teden objavljamo en njen prispevek. Tukaj je 23. del vodnika z naslovom:
VAJE ZA TELO IN DUHA
Pravilna izbira vaj glede na počutje človeka
Pozabljamo modrost, ki pravi, da urjenje telesa samodejno vodi v urjenje duha ter da ni duševne trdnosti v telesu, ki ni v vrhunski telesni pripravljenosti.
Duh in telo sta nedeljiva celota, vendar se danes duševna trdnost in telesna sposobnost ocenjujeta ločeno.
Vaje za odpravljanje jeze:
Skupaj sta enotna in nedeljiva celota, zato ju je treba tako tudi obravnavati!
Ko smo jezni in so naši možgani polni noradrenalina, ko čutimo, da je naše telo polno energije in ko čutimo moč besa, ne izberemo počasnih in sprostitvenih vaj.
Primerne vaje za porabljanje odvečne energije: vaje v športni dvorani z dvigovanjem težkih uteži, težji hiter vzpon na goro/hrib, vožnjo s kolesom v hrib ali hojo po stopnicah v višje nadstropje
Jeza in njen vpliv na telo
Cilj je, da se čimprej utrudimo, saj tako sprostimo neprijetno čustvo jeze, ki škodi našemu telesu.
Na primer, vnetje mišic, ki se zgodi v telesu, nepripravljenem na težje in hujše telesne napore, je dosti manjša in manj nevarna posledica od bolezni, ki so vzročno in posledično vezane na dolgotrajni in neprestani stres.
Pomembna je zmernost pri opravljanju vaj in doslednost, da so učinkovite.
To, da je telo utrujeno in potrebuje počitek, nam sporočijo naši možgani!!
Tesnoba in vaje za odpravo brezvolje
Tesnoben in brezvoljen človek nima volje za hitre in težke telesne napore, niti mu niso potrebni pri obravnavi teh čustev.
Osredotočiti se mora na blage in sproščujoče dejavnosti kot so: sprehod, vožnja s kolesom, hoja po stopnicah v nižje nadstropje, dvigovanje lažjih uteži.
Premagovanje žalosti s telovadbo
Za odpravljanje žalosti lahko izberemo enake vaje kot pri tesnobi, le da moramo biti na začetku bolj živahni. Žalost je namreč šibkejša od tesnobe, zato bomo srečo dosegli prej, če se posvetimo aerobnim vajam, ki polnijo naše možgane in telo s kisikom.
Sem spadajo sledeče vaje: badminton, golf, odbojka, košarka, planinarjenje, zimski in poletni športi.
Da bi se telo gibalo, mu je treba dati dovolj energije s hrano na osnovi ogljikovih hidratov. Najustreznejše za to so polnozrnate žitarice, ki počasneje sproščajo energijo.
Naslednjič: V spanju je moč
Piše: Alexandra Blaži
Viri: Nevroprehrana (mag. sc. Sandi Krstič, dr.med.)
Slika, naslovna: Free-Photos s Pixabay
Ostale slike: Taliesi, Khusen Rustamov, thatsphotography s Pixabay.
Dodaj komentar