fbpx
VITAFIT - portal za zdravo in aktivno življenje

«Videl sem videl več plastičnih odpadkov, kot pa rib«

Fant iz Nizozemske čisti plastiko iz morij. Navdušeni smo nad 20 letnim Boyanom Slatom, ki je napovedal vojno morski umazaniji. Odločil se je namreč, da bo očistil plastiko v morjih. Ideja se mu je porodila, ko mu je bilo 16 let,  v poletju 2011, medtem, ko se je potapljal v Grčiji. Salt je izjavil: «Videl sem videl več plastičnih odpadkov, kot pa rib«. Ob tem šoku ga je še bolj skrbelo dejstvo, da ni zasledil nobenih jasnih rešitev glede odvrženih odpadkov v oceanu. »Takrat so mi vsi govorili: ‘ Ah, tukaj ne moreš nič narediti glede plastike, ko pride v ocean,’ Spraševal sem se ali je to res, kaj slišim.«

 

V zadnjih 30 40 letih v oceanih konča na milijone ton plastike. Globalne proizvodnje plastike zdaj znašajo 288 milijonov ton na leto, od tega 10% v tem času konča v oceanih. Večina (cca.  80%) pa prihaja iz kopenskih virov. Smeti, ki potujejo po kanalizaciji in nato končajo v rekah tako da plastično slamico ali skodelico, ki si jo odvrgel, tako kot tudi cigaretni ogorek,  ki si ga odvrgel na cesto … Vse to lahko na koncu konča v morju.

Visokašola znanosti je za ta projekt dodelila najboljšo tehnično oblikovanje na Delft University of Technology. Večina najstnikov bi tukaj zadevo kančala, ampak Slat je bil drugačen. Za inženirstvo se je zanimal že od mladih let.  »Najprej bom zgradil tri hiše, nato zip- žice in na koncu še razvil veliko večje stvari.« je povedal Slat. »Že pri 13 letih so me zanimale rakete » To ga je vodilo, da postavi  Guinnessov svetovni rekord na področju hitrosti doma narejenih raket.«

Ko je Slat začel študirati vesoljsko inženirstvo na Delft University, je  ideja za čiščenje oceanov splet privrela na plano. Če bi tole opustil, pravi, da bi ga žrlo kot »asimetrično postavljanje oznake« na spodnjih hlačah. Ustanovil je fundacijo The Ocean Cleanup in pojasniti svojo zamisel v TedX Talk: kako se oceani sami lahko očistijo. Šest mesecev kasneje se je odločil, da preloži obe univerzi in družabno življenje in realizira svojo idejo.

Boyan Slat z plastičnimi odpadki iz oceanov in njegova ekipa.

Potem pa se je naenkrat zgodilo. Mesec dni po objavi na spletni strani  TEDx Talk je začelo dnevno klikati na Slatovo spletno stran več sto ljudi. Slat je začel dobivati po 1.500 e-mailov dnevno od ljudi, ki bi prostovoljno pomagali pri projektu. Zato je ustanovil platformo množičnega financiranja, v katerega je vložil 80,000 dolarjev v 15 dneh.

Slat še vedno ni vedel, da je njegova ideja požela tako zanimanje, ampak jo je opisal kot veliko olajšanje. »Pred leti nisem bil prepričan, da bo tako zelo uspešno,« in pravi.»Ampak, če upoštevamo velikost problemov je bilo vredno, da vsaj poskusimo.«

V skladu s programom Združenih narodov za okolje obstaja v povprečju 13,000 kosov plavajoče plastike na kvadratni kilometer oceana. Našli so tudi že milionov kosov na kvadratni kilometer. Mnogo od teh kosov plastike  po nesreči zaužijejo morske živali, ki potem umrejo od lakote zaradi napolnjenih želodcev z plastiko.

        Albatros trup prikazuje količino plastike, ki ga je zaužila žival

Dr. Jan Andries van Franker iz Inštituta za morske vede in akosistemske študije (IMARES) na Nizozemskem je imel shranjenih nekaj od teh predmetov. To so: zobna ščetke, vžigalice, delci iz ribjih mrež, žogice za golf, tampon aplikator vse to lahko najdemo v truplu ptice Albatross.

Plastični predmeti najdeni v truplu ptice  Albatross, vkljuno z ribiškim priborom in predmeti za osebno nego.

Tudi želve so običajno žrtve plastičnih vrečk, ki se, če jih potopimo v vodo, videti kot meduze.

         Želva se zlahka lahko zaplete v mrežo ali drugih naplavin.

Če želite izvedeti več

Byan Slat govori na Outlook, BBC, World Service Listen via the iPlayer

Jan Adries van Franeker in Nancy Wallace govorita na Shared Planet, BBC Radio 4 – Listen via the iPlayer

Profesor Richard Thompson in Dr Kerry Howell govorita na Costing the Earth, BBC Radio 4 – Listen via the iPlayer

Ali ste vedeli, da nizozemsko podjetje Ecover embalažo za svoja ekološka čistila izdeluje iz odpadne plastike iz morja?
http://si.ecover.com/si/zakaj-ecover/ecover-plastenka-iz-plastike-iz-oceana/

 

vitaFIT

Prijava na novice

[recaptcha]